Isı Yalıtımı: Taş Yünü

Isı Yalıtımı: Taş Yünü

Taş yünü

Enerji tasarrufu sağlayarak hem iç alanların ısı koruma maliyetlerini düşürmek hem de çevreyi korumak için artık tüm konutlarda ısı yalıtımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçtan doğan farkındalık ile 2000 yılında Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik uyarınca yeni yapılan konutların ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirilmiş şekilde projelendirilmesi gerekmektedir. Eski binalarda ise 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alınma zorunluluğu bulunmaktadır.

Adapazarı / Sakarya’da ısı yalıtımı malzemeleri konusunda geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veren Topaç Yapı olarak bu yazımızda mantolama için kullanılan taş yünü hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca; Taş yünü nedir? Taş yünü sağlıklı mı? Taş yünü nerelerde kullanılır? gibi soruların cevaplarına ve taş yünü kullanımı konusundaki detaylara yer vereceğiz.

Taş yünü

Taş yünü volkanik bir kaya olma özelliği taşıyan bazalt taşından üretilir. Üretim sürecinde öncelikle bu taş, 1350 oC-1400 oC’de ergitilir ve ardından elyaf haline getirilir. Yapı taşı olarak da kullanıma uygun olan bazalt taşı koyu renklidir ve çok sert bir yapıya sahiptir. Kullanım alanına göre farklı şekillerde üretilebilir, levha ya da boru görünümünde olabilir. Taş yünü başta ısı yalıtımı olmak üzere pek çok yalıtım sürecinde etkin bir malzeme olarak kullanılmaktadır ancak taş yününün bir diğer bilinmeyen özelliği ise bu maddenin organik tarımda toprak olarak da kullanılmasıdır.

Taş Yünü

Taş yünü nerede kullanılır?

Taş yünü ağırlıklı olarak ısı ve ses yalıtımında kullanılır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı yapısıyla taş yünü; çatılarda, fırınların izolasyonunda, bölme amaçlı duvarlarda, elektrikli ev aletlerinde sıklıkla karşımıza çıkar.

Taş Yünü

Taş yününün özellikleri nelerdir?

– Taş yününün ön plana çıkan ve tercih edilmesini sağlayan özelliği; A1 yangın sınıfına mensup olmasıdır. Yangın tehlikesinin yüksek olduğu binalarda bu özelliği ile sıklıkla tercih edilir.

– İnorganik yapıya sahiptir ve bu özelliğiyle bakteri ve mikroorganizmaların üremesine uygun değildir. Bu nedenle taş yününde çürüme görülmez.

– Ekolojik ve çevre dostudur.

– Buhar geçirgenliğine sahip olduğu için nem, taş yününün içine nüfuz edemez.

– Doymuş yapısı taş yününe doygun bir özellik kazandırır. Bu özellik taş yününün suya dayanıklı yapısını meydana getirir.

– Klima kullanımının yaygın olduğu sıcak aylarda da kullanılmaya uygundur. Yüksek enerji tasarrufu sağlar.

– Kullanımı kolay olduğu için iş gücü konusunda da tasarruf yaratır.

– İnsan sağlığına olumsuz etkisi yoktur.

Taş Yünü

 

Topaç Yapı: Adapazarı / Sakarya – Isı yalıtımı, izolasyon

Adapazarı / Sakarya ilinde bulunan Topaç Yapı olarak ısı yalıtımına dair geniş yelpazedeki ürün çeşitliliğimiz ile müşterilerimize en iyi ısı yalıtım malzemelerini, Adapazarı’ndaki en uygun fiyatlı ısı yalıtım malzemelerini sunmaktayız. Isı yalıtımında en çok kullanılan ürünlerden olan taş yününü almak istiyorum diyen tüm müşterilerimizi mağazamızda görmek isteriz. En uygun fiyatlı taş yünü çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adapazarı’nda ısı yalıtımı, dekor malzemeleri, yapı malzemeleri, parke ürünleri, metal ürünler gibi konularda sınırsız ürün çeşitliliği sunan mağazamızda sizleri görmekten mutluluk duyarız. Ayrıca yapı malzemelerine yönelik birbirinden farklı ilginç bilgilere sahip olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir