Binalarda Isı Yalıtım

Binalarda Isı Yalıtım

Binalarda Isı Yalıtım

Yeni bir daire satın almaya karar verdiniz. Gönlünüze göre de bir ev seçtiniz. Fakat bu noktada tabii ki ısı yalıtımıyla ilgili bazı sorularınız var: Binada ısı yalıtımı olduğu nasıl anlaşılır? Binada hangi ısı yalıtım panelleri ve sistemleri kullanılmış? O halde bu konudaki bazı detayları açıklayalım.

Yeni bir daire satın alırken ısı yalıtımıyla ilgili sorularınızı eğer bina yeni ise projeyi yapan inşaat firmasına sormanız doğru olur. Firmadaki mimar veya mühedise bu konuda sormanız gereken ilk soru, binada hangi ısı yalıtım seçeneğinin kullanıldığıdır. Çünkü ısı yalıtımı içten veya dıştan yapılabilmektedir.

Ancak eski bir bina ise ve projeyi göremiyor ya da binanın yapımını gerçekleştirmiş kişi ya da firma ile görüşemiyorsanız geriye en kolay uygulanabilecek iki seçenek kalır: Duvarlara hafifçe tıklamak ya da duvara açılacak küçük bir delik ile strafor, alçı gibi ısı yalıtım malzemelerinin varlığını kontrol etmek. Ancak tabii ki, bunlar yalnızca kendinizin hızlıca uygulayabileceği çözümlerdir ve en doğru cevabı almak için bir ustaya danışmak en sağlıklı yol olacaktır.

Şimdi binalarda ısı yalıtımı yöntemleri, binalarda ısı yalıtımının nerelere yapılacağı gibi detayları açıklayalım.

Binalarda Isı Yalıtım

Binalarda ısı yalıtımı nerelere yapılır?

Binalarda ısı yalıtımı yapılan yerler;

– Çatılar

– Dış duvarlar

– Döşemeler

– Pencere ve camlı dış kapılar

– Dış beton, kolon ve kirişler

Binalarda ısı yalıtımı yöntemleri: İçten yalıtım, dıştan yalıtım, sandviç duvar

Binalarda ısı yalıtımı yöntemleri; içten yalıtım, dıştan yalıtım ve sandviç duvar olmak üzere üç grupta toplanır.

Dıştan yalıtım; genel olarak bilinen adıyla mantolamadır. Bu yöntem binanın tüm cephesinin kaplanması ve bu yönüyle kalıcı bir çözüm sağlaması açısından bina yalıtımında en çok tercih edilen ısı yalıtımı yöntemidir. Bu yöntemde;

– Binanın dış cephesini oluşturan tüm betonarme yapı elementleri aralarında ısı köprüleri oluşmayacak şekilde yalıtılır.

– Bina dıştan bir bütün olarak kaplanır.

– Uygulanan yöntemler ile yoğuşma riski minimuma iner, dış cephenin dış ortam etkilerinden tamamen korunması sağlanır.

İçten yalıtım; dıştan yalıtımın mümkün olmadığı durumlarda, mecbur kalınan hallerde uygulanır. Örneğin; yüksek katlı bir binada yalnızca bir kata yalıtım yapılacaksa içten yalıtım işlemi uygulanabilir. Bu yöntemde;

– Tüm betonarme elementler yalıtılamaz.

– Duvarlar içeriden yalıtıldığında düşük ısı depolamaya uygun hale gelirler. Bu nedenle iç mekanlar kolay ısınsa da bir o kadar çabuk soğur.

– İçerden dışa doğru yapılan yalıtımda yoğuşma meydana gelebilir ve duvarda terleme olabilir.

– Buhar dengeleyici kullanımı şarttır.

– Uygun fiyatlı ve kolaylıkla uygulanabilir bir yöntemdir.

Sandviç duvar uygulamasında; bina duvarları arasına çeşitli yalıtım malzemeleri ile dolgu yapılır. Boşluklu sandviç duvar uygulamasında dış duvar üzerinde ısı levhalarına uygun boşluk bırakılarak iç duvar örülür. Boşluksuz sandviç duvar uygulamasında ise ısı yalıtım malzemelerinin dış duvara yapıştırılmasının ardından hiçbir boşluk bırakmaksızın iç duvar örülür. Sandviç duvar uygulamasının en kaliteli ısı yaltım malzemeleri ile profesyoneller tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü aralarda küçük ısı boşlukları kalması riski, tüm işlemin baştan yapılmasını gerektirecek kadar olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Binalarda Isı Yalıtım

Adapazarı / Sakarya’da ısı yalıtımı malzemeleri

Topaç Yapı’da binalarda ısı yalıtımı yapmak için gerekli tüm malzemeler farklı marka seçenekleriyle sunulmaktadır. Isı yalıtımı yaptırmak isteyen müşterilerimizi Adapazarı / Sakarya’da bulunan mağazalarımızda görmek isteriz.

Mağazalarımızda bulunan ısı yalıtım malzemelerini incelemek için web sitemizin ürünler kategorisini ziyaret edebilir, ısı yalıtımı hakkında daha detaylı bilgi almak için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Mağazalarımızın kapıları; yalnızca Adapazarı’ndaki müşterilerimize değil; Türkiye’nin dört bir yanından en uygun fiyatlı ve en kaliteli ısı yalıtım malzemesi almak isteyen müşterilerimize açıktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir